کارگاه آموزشی مهارت خودآگاهی برگزار شد

به همت بنیاد نخبگان استان کارگاه آموزشی مهارت خودآگاهی برگزار شد.

در این کارگاه که به مدت دوساعت و با حضور جمعی از دانشجویان برتر دانشگاه های استان برگزار شد، سرکار خانم سولماز یارشیر، مشاور و مدرس دانشگاه،  به بررسی ابعاد مختلف مهارت یک فرد در شناخت خود پرداخت. مهمترین موارد ذکر شده در کارگاه به شرح زیر است:

خودآگاهی، توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قدرت، نیازها، ترس‌ها و انزجارهاست. این مهارت یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌هایی است که هر فرد باید به آن مجهز شود. اینکه شما چه شخصیتی دارید، اینکه به چه صورت اطلاعات را پردازش می‌کنید، اینکه به چه صورت خود را به دیگران می‌نمایانید، اینکه بیشتر اهل معاشرت هستید یا خلوت گزینی، اینکه می‌توانید برای رسیدن به یک هدف طی زمان به آن دست بیابید، اینکه چه چیزهایی شما را از کوره به در می‌کند، اینکه چه چیزهایی به شما نیرو می‌دهد.

واداشتن خویشتن به نگریستن به خود، اولین قدم جهت آشنایی نزدیک با جنبه‌های مثبت و منفی است. برخی افراد مایل به انجام این عمل نیستند چرا که یا می‌پندارند این کار وقت آنان را به هدر می‌دهد و یا اینکه نگریستن به ویژگی‌هایی که دیگر افراد در آنان می‌بینند برایشان ترس‌آور می‌باشد. مواجه با دنیای واقعی خود، کار سختی است و برای تبدیل شدن به یک فرد با کفایت کاملاً ضروری است. اقرار به این واقعیت که چگونه‌ آدمی هستید این امکان را به شما می‌دهد تا مسئولیت رشد فردی و تقدیر و سرنوشت خود را بدست بگیرید. اگر پختگی به سفری طولانی تشبیه شود اولین مقصد این سفر، درک و ارزیابی ارزش‌ها و عقاید شخصی خواهد بود. مهارت خودآگاهی به ما امکان شناسایی هیجان‌های خوب و بد را داده و باعث می‌شود که بتوانیم در موقعیت‌های مختلف به ارزیابی خود بپردازیم.

مهارت خود آگاهی مهم است چرا که به ما کمک می‌کند تا راحت‌تر زندکی کنیم. اینکه خودمان را چگونه آدمی بدانیم و نسبت به خودمان چه احساسی داریم، اینکه به جنبه‌های مثبت خودمان اعتماد کنیم حاکی از این است که از مهارت خودآگاهی قوی برخوردار هستیم. اگر یاد بگیریم که از نقاط قوت خود استفاده کرده و نقاط ضعف خود را بهبود دهیم، می‌توانیم خود آگاهی‌ قوی را در خود شکل دهیم.

برای رسیدن به مهارت خود آگاهی لازم است از روش‌ها و فعالیت‌های مختلفی استفاده کنیم. یکی از این روش‌ها، استفاده از پرسش نامه‌‌هاست که به ما کمک می‌کنند تاراحت‌تر و وسریع‌تر بخودمان فکر کنیم.

مهارت خودآگاهی اجزایی دارد که مهمترین سرفصلهای آن موارد زیر است:

خود ارزیابی صحیح، آگاهی هیجانی، اعتماد به نفس، خود ایده ال و ....

در ادامه نیز مثلث فکر، رفتار و احساس برای خود آگاهی را شرح دادند و به ذکر اجزا خودآگاهی، شناخت ویژگی های جسمانی و ظاهری، شناخت پیشرفت ها و موفقیت های خود، شناخت افکار و احساس و رفتار، شناخت ارزش ها و اهداف خود پرداختند.

در  پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1400/05/20
کد : 10185
تعداد بازدید: 121