کارگاه معرفی چهره های علمی خراسان شمالی حاضر در جنگ

به همت بنیاد نخبگان استان نشست معرفی چهره های علمی حاضر در جنگ برگزار شد.

در این نشست که به مدت دو ساعت برگزار شد آقای محمد امیری، مدیرکل اسبق حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و مدرس دانشگاه، به معرفی چهره های شاخص و دانشگاهی استان خراسان شمالی در جنگ پرداختند.

شهدای معرفی شده در این نشست:

شهید علی اصغر آل نبی: این شهید بزرگوار از همان ابتدای حضور در جنگ به تدریس دروس مختلف به رزمندگان مشغول شد و به تبلیغ علم آموزی و ارتقای سواد جوانان و نوجوانان حاضر در جنگ پرداختند. ایشان حتی در خط مقدم جبهه امتحانات پایان ترم برگزار می کردند.

شهید علی رمضانی، از روحانیون برجسته ی حاضر در جنگ، مدرس حوزه علمیه، پاسدار، بسیجی و فرمانده گردان بودند. از جمله سخنوران بسیار باسواد بودند که دوره های متعددی را در طول جنگ برگزار کردند. از جمله آموزش های برگزار شده از سوی ایشان، سلاح شناسی، تخریب، آمادگی نظامی و جسمانی بودند.

 

در عین باسوادی ایشان بسیار افتاده و بی ریا بودند. اکثر مانورهای پشت جبهه نحوه و برگزاری کلاس های مختلف زیر نظر ایشان بود.

شهید حسن محقر، از جمله روحانیون مطرح حاضر در جنگ که در حوزه علمیه قم و مشهد تحصیل کرده بودند. از ایشان به عنوان سخنرانان با بیان شیوا و جذاب یاد می شود.

شهید علی نوری، از جمله رزمنده هایی بودند که از ابتدای جنگ در جبهه حضور داشتند. بسیار توانا در سخنوری با معلومات بالا بودند. ایشان تمام کتاب های شهید مطهری و شهید بهشتی را خوانده و مسلط بودند. تسلط کامل به قرآن کریم داشتند. اکثر کلاس های عقیدتی دوران جنگ زیر نظر ایشان و با تدریس ایشان برگزار می شد.

ایشان در امور بنایی و نجاری هم تخصص داشتند و در سنگرسازی بسیار توانا بودند.

شهید ماژانی قبل از حضور در جبهه فرماندار بجنورد بودند ولی حضور در جنگ را به بودن در سمت فرماندار ترجیح دادند و به جبهه رفتند.

شهید کماسی نیز از روحانیون برجسته و عالم حاضر در جبهه های جنگ بودند و در اکثر عملیات ها نیز حضور داشتند.

شهید عبدالحسین نوریان، از جمله شهدای نفوذی بین منافقان بودند که بسیار با توان و باهوش سالها اطلاعات منافقان را در اختیار فرمانده های جنگ می گذاشت. در انتها این نیروی زبده در خیابان توسط منافقان ترور شد.

آقای امیری در انتهای این نشست به این نکته اشاره کردند که متاسفانه این روزها بسیار شنیده می شود که کسانی که در جبهه حضور داشتند اکثرا افراد بی سواد و بدون سواد آکادمیک بودند. این ادعا کاملا بی اساس است چون چهره های توانمند، باسواد و بسیار باهوشی در طول 8 سال در جبهه حضور داشتند که حتی خیلی از آن ها از دانشگاه های مطرح دنیا تحصیل کرده بودند. بسیاری از حاضرین در جنگ از نظر مالی بسیار سطح بالایی داشتند ولی دلبسته مال دنیا نبودند و برای دفاع از وطن به جبهه آمده بودند.

در پایان، جلسه پرسش و پاسخ نیز برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1400/07/07
کد : 10190
تعداد بازدید: 38