نشست خاطره گویی دوران دفاع مقدس برگزار شد

به همت بنیاد نخبگان استان و به مناسبت هفته دفاع مقدس نشست خاطره گویی دوران جنگ برگزار شد.

در این نشست دوساعته، جناب آقای محزون، کارشناس ارشد ادبیات مقاومت و رزمنده و دیدبان دوران جنگ جبهه و جنگ به بیان گوشه ای خاطرات آن دوران پرداختند.

در ابتدای این نشست آقای محزون با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند امروز زنده نگه داشتن نام شهدا کمتر از شهادت نیست، وظیفه ی خود دانستند که در حد توان این وظیفه ی خطیر را انجام دهند. ایشان ادامه دادند امروز آرامشی که در این کشور حاکم است مدیون خون شهدایی است که با تمام وجود ازین خاک دفاع کردند.

آقای محزون ضمن اشاره به اینکه ایشان از زمانی که در مقطع سوم راهنمایی تحصیل میکردند وارد جبهه شدند و تا پایان جنگ نیز در مناطق عملیاتی حضور داشتند، به بیان خاطراتی از آن روزها پرداختند.

آقای محزون با اشاره به جمله ی امام خمینی (ره) که فرمودند ما مانند امام حسین(ع) وارد جنگ شدیم و باید مانند ایشان نیز به شهادت برسیم، رفتار و منش رزمندگان جنگ را اینگونه توصیف کردند. در زیر به گوشه ای از خاطرات آن زمان اشاره می شود:

شهید ریاضی که در زمان جنگ دانش آموز مقطع سوم دبیرستان بودند و در همان سال امکان حضور در حج تمتع را نیز داشتند زمانی که از ایشان پرسیدیم چرا به حج مشرف نمی شوید، گفتند: آقا امام حسین نیز زمانی که به سوی کربلا حرکت کردند، حج شان را ناتمام گذاشتند. پس از نظر ایشان بودن در کربلا و حفظ ارزش های دین والاتر بوده است. من هم در این شرایط احساس میکنم دفاع از خاک کشورم به رفتن به حج ارجحیت دارد.

شهید مصطفی کریمی، از هم وطنان اهل تسنن ما، که پس از انقلاب با مطالعاتی که نسبت به مذهب تشیع داشتند به این مذهب گرایش می کنند و در اولین اقدام عضو بسیج می شوند. قبل از یکی از عملیات ها ایشان برای گرفتن غسل به حمام می خواستند بروند از من خواستند که با یک تیغ ترکش هایی که به پشت ایشان اصابت کرده را بتراشم که مانع گرفتن غسل ایشان نباشد.

دانشجوی شهیدی که اهل یزد بودند وقتی دعای کمیل را قرائت می کردند آن قدر غرق در راز و نیاز با خدای خود میشدند که از خود بیخود می شدند. ایشان همواره با ذکر آیه ی «فاستقم کما امرت و من تاب معک و لا تطغوا»  به همرزمان خود انگیزه ی دفاع و استقامت می دادند.

شهید حججی از جمله شهدایی بودند که به صورت ناشناس فعالیت های خیرخواهانه انجام میدادند و در تمام مراسمات عزاداری های دهه محرم به صورت ناشناس از عزاداران امام حسین پذیرایی می کردند.

شهید مجید کریمی، از جمله شهدایی بودند که در بدو ورود به جبهه و پس از گذشت دو هفته به شهادت رسید. این شهید بزرگوار قبل از شهادت سوالاتی از علمای حاضر در جبهه می پرسیدند که ایشان از پاسخگویی به سوالات عاجز بودند. مادر ایشان تعریف می کردند که مجید یک شب خواب دیده که شیطان او را برای نماز شب بیدار میکرده. وقتی از شیطان پرسیده ک چرا تو برای یک چنین کاری مرا بیدار میکنی، گفته اگر تو صبح از خواب بیدار شوی و ببینی برای نماز شب خواب مانده ای، آن آهی ک میکشی به مراتب عواقب بدتری برای من دارد.

شهدای ما این چنین به درجات رفیع عرفان رسیده بودند.

در واقع بهترین های امت پیامبر در جنگ گلچین می شوند.

شهید نوجوانی در جبهه بودند که از مشهد در جبهه حضور داشتند. ایشان دائما در حال روضه خوانی در سنگرها بودند.

ایشان قبل از شهادت خواب دیده بودند که پیامبر بزرگوارمان به گلوی ایشان بوسه زده. فردای آن روز دقیقا از همان محل بوسه ترکشی وارد بدن ایشان می شود و به درجه والای شهادت می رسند.

همانطور که حضرت زینب و امام سجاد باعث شدند پیام کربلا به گوش همه ی مسلمانان برسد، ما نیز این وظیفه را داریم که پیام انقلاب را به گوش نسل جدید و به همه ی جهانیان برسانیم.

شاید این روزها تصور شود اگر جنگی پیش بیاید جوانان این نسل برای دفاع از کشور اقدامی نخواهند کرد. اما جوانان پاک این سرزمین با حضور در سوریه و دفاع از حرمین ثابت کرده اند که همیشه آمادگی دفاع از کشور را دارند. همانطور که یک نوجوان برای نجات دو زن که در آتش گرفتار شده بودند جان خود را به خطر انداخت و در نهایت نیز شهید شد، جوانان بسیاری در این مرز و بود هستند که دفاع از ارزش ها برایشان مقدس است.

انشالله همه در کنار هم برای ساختن ایرانی آبادتر و مقتدرتر تلاش کنیم.

تاریخ انتشار : 1400/07/11
کد : 10192
تعداد بازدید: 34