شنبه 3 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بازدید نخبگان و مستعدان برتراستان خراسان شمالی از سایت باستان شناسی ریوی

در راستای آشنایی و توانمند سازی نخبگان، مستعدان برتر با ظرفیت های گردشگری و تاریخی استان بازدیدی از سایت باستان شناسی ریوی برگزار گردید.

در این بازدید 8 نفر از نخبگان، مستعدان برتر و جمعی از دانشجویان برتر دانشگاه ها با رشته مرتبط حضور داشتند. در این بازدید که حدوداً 4 ساعت به طول انجامید نخبگان با حضور در سایت باستان شناسی ریوی با چگونگی کشف این منطقه تاریخی و میزان پیشرفت کار در این سایت آشنا شدند.

دکتر جعفری، باستان شناس، در این بازدید ضمن معرفی کامل منطقه ریوی به بیان پیشینه ی تاریخی این منطقه پرداختند و گفتند این شهر به دوران هخامنشی حدود 2500 سال پیش باز می گردد و ما در حال حاضر در مرحله شناسایی پلن(plan ) منطقه هستیم و حفاری ها هنوز به کف خانه ها و کاخ های این منطقه نرسیده است.

ایشان در ادامه به بیان کشفیاتی که تا کنون به دست آمده پرداختند و گفتند آثاری که بدست آمده شامل چندین ظرف قدیمی و اسکلت انسان است که مطالعه بر روی اسکلت ها آغاز شده است. ایشان ادامه دادند: با بررسی نوع تدفین آن دوران ما میتوانیم به بسیاری از مسائل اجتماعی و اعتقادی آن دوران دست پیدا کنیم. دکتر جعفری خاطر نشان کردند مطالعه و تحقیق در مورد پیشینه ی هر کشور را باید از دوران ابتدایی در برنامه درسی دانش آموزان گنجاند تا آن ها با پیشینه ی غنی کشور خود آشنا شوند.

دکتر جعفری با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما فرهنگ سازی درستی درمورد بقایای تاریخی انجام نشده است گفتند بسیاری از بناهای این منطقه با بهره برداری غیرقانونی تخریب شده است و هم اکنون حضور کوره های آجر پزی در این منطقه باعث نابودی بسیاری از بافت های تاریخی شده است.

ایشان در پایان گفتند مطالعه و پژوهش در این سایت حدود 20 سال زمان خواهد برد و در پایان این دوره می توان این منطقه را با سرمایه گذاری درست به یک منطقه توریستی بسیار بزرگ تبدیل کرد.

 

شایان ذکر است در روند کاوش های باستان شناسی در شهرستان مانه و سملقان که در سال های 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود 900 پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است.

اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. بر اساس این پژوهشها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است.

تاریخ انتشار : 1397/08/13
کد : 124
تعداد بازدید: 136

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601