چهارشنبه 12 آذر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

برگزاری آئین تکریم و معارفه رئیس جدید بنیاد نخبگان خراسان شمالی.

آئین تکریم و معارفه رئیس جدید بنیاد نخبگان خراسان شمالی در تاریخ 28 ام آذرماه سال 1396 در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر محمدباقر مقدسی؛ رئیس اسبق بنیاد نخبگان استان ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته از زمان انتصاب تاکنون، از زحمات مسئولین استانی و بنیاد ملی نخبگان تشکر و قدردانی کردن دو ادامه دادند: نیاز اصلی بنیاد نخبگان در مرحله نخست جذب نیروی انسانی و در مرحله بعد احداث ساختمان است.

در ادامه جناب آقای دکتر ترکستانی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان، ضمن تشکر از زحمات دکتر مقدسی، برای دکتر قاسمی فرد آرزوی موفقیت نمودند.

ایشان در ادامه فرودند: وظیفه بنیاد ملی نخبگان فقط پوشش صد نفر نخبه نیست بلکه باید یاری‌رسان فکری همه دستگاه‌ها و بخش‌های جامعه باشد.

وی یکی از مهم‌ترین دلایل طرد نخبگان از جامعه را هم‌کلام نبودن مسئولان بااستعدادهای درخشان دانست و ادامه داد: به حدی باید در اثربخشی نخبه کار شود که وقتی از نخبگان پرسیدند علم بهتر است یا ثروت، بی‌تردید پاسخ بدهند علم.

وی اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان در سراسر کشور درمجموع 280 نیرو دارد که سیاست بر بومی گزینی نیروها در منطقه و خدمت هر یک از نخبگان در استان محل تولد خود است.

ترکستانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در دو سال گذشته با فراهم آوردن امکانات 800 ایرانی محصل در دانشگاه‌های دنیا به کشور بازگشته‌اند، اظهار کرد: حضور چهار نفر از این افراد که در دانشگاه‌های برتر دنیا در حال تحصیل بوده‌اند، در دانشگاه تبریز انقلاب علمی و فکری خوبی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه ردیف استخدامی بنیاد ملی نخبگان همانند ردیف استخدامی وزارت علوم و دانشگاه علوم پزشکی بوده و در جذب نخبگان برای بازگشت به کشور به‌هیچ‌عنوان محدودیتی وجود ندارد، از ایرانی‌های نخبه فعال خارج از کشور دعوت کرد تا با حضور در وطن منشاء خدمت شوند.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد 800 ایرانی که به کشور بازگشته‌اند، 265 نفر از آن‌ها در صد دانشگاه برتر دنیا مشغول به تحصیل بوده‌اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان از مأموریت‌های اصلی بنیاد نخبگان را پیگیری طرح شهاب ذکر کرد و توضیح داد: در این طرح دانش آموزان و کودکان در دورترین نقاط نیز پایش شده و استعدادهای آن‌ها شناسایی می‌شود.

ترکستانی افزود: متأسفانه بنیاد ملی نخبگان فقط محدود به پول دادن به نخبه شده درحالی‌که باید به نهادی برای خط‌مشی دادن به جامعه مطرح شود.


رئیس سازمان برنامه‌وبودجه خراسان شمالی نیز در این آئین بابیان اینکه تحقق 50 درصد از وظایف نخبگان در جامعه تحول‌آفرین است، شناسایی نخبگان، کمک به فراهم کردن دسترسی نخبگان به انتقال فناوری، کشف و پرورش استعدادهای علمی، حمایت از نخبگان برای تحقق کارآفرینی و کمک به حضور نخبگان در همایش‌های ملی و منطقه‌ای را از وظایف بنیاد ملی نخبگان برشمرد.

مجید پور عیسی اضافه کرد: جامعه امروزی رابطه موفقی میان دانشگاه‌ها با صنایع تولیدی و دستگاه‌های اجرایی برقرار نکرده است که باید سازوکار این حضور و همراهی نخبگان برای ثروت آفرینی فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه سرانه درآمد خراسان شمالی از میانگین کشوری پایین‌تر است، تصریح کرد: نخبگان با ارائه ایده و راهکار برای ارتقای سرانه درآمد و ثروت آفرینی کمک کنند و در این راستا از کمترین حمایتی دریغ نمی‌شود.

وی همچنین خطاب به مدیر جدید بنیاد ملی نخبگان خراسان شمالی یادآور شد: با پیگیری این بنیاد برای حل معضل نیروی انسانی، سازمان برنامه‌وبودجه برای اهدای زمین و کمک به احداث ساختمان قول مساعد را می‌دهد.

این مسئول بابیان اینکه البته مشکلات با احداث یک ساختمان حل نمی‌شود و بسیاری از مجموعه‌ها باوجود امکانات فیزیکی کاری از پیش نمی‌برند، خاطرنشان کرد: حضور و فکر نخبگان در سیاست‌گذاری‌ها بسیار مهم است.

پور عیسی اضافه کرد: سازمان برنامه‌وبودجه خراسان شمالی خانه نخبگان است و هر فکر و ایده برتری که نیاز باشد به مرحله اجرا درآید این سازمان حمایت می‌کند.

وی بابیان اینکه نخبگان جامعه باید مطالبه گر باشند، اضافه کرد: متأسفانه دستگاه‌های اجرایی جایگاه نخبگان را نادیده گرفته‌اند و فقط خود را مکلف به پاسخگویی به نهادهای نظارتی و بازرسی تعریف‌شده در قانون می‌دانند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه خراسان شمالی با اشاره به اینکه نتوانسته‌ایم پتانسیل نخبه که یک دارایی است را به سرمایه و آن سرمایه را به ثروت تبدیل کنیم، لازمه تحقق این مهم را درک صحیح از ماهیت نخبگی دانست.


رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی نیز در این آئین گفت: توسعه‌یافتگی در هر جامعه نیازمند ائتلاف نخبگان سیاسی و فکری است.

مهدی قاسمی فرد اولویت‌های کاری خود برای خدمت در سمت جدید را، شناسایی استعدادهای برتر حتی در دورترین نقاط استان و تقویت و توسعه طرح شتاب برای شناسایی نخبگان جدید و کمک به حل چالش‌های جامعه نخبگان عنوان کرد.

در این آئین ضمن قدردانی از خدمات محمدباقر مقدسی، مهدی قاسمی فرد با حکمی از سوی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، به سمت رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی منصوب شد.


پیش از برگزاری مراسم تکریم و معارفه، دکتر ترکستانی و هیئت همراه در دیدار خصوصی با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، وظیفه بنیاد نخبگان را بسیار خطیر دانستند. چراکه مقام معظم رهبری تأکید بر حمایت از نخبگان داشته و دارند.

ایشان ادامه دادند دریکی از جلسات مقام معظم رهبری فرمودند من تا جان دارم و نفس دارم از نخبگان حمایت می‌کنم. این دیدگاه ایشان به نخبگان باعث شده وظیفه سنگینی بر دوش بنیاد نخبگان احساس شود.

در ادامه ایشان جایگاه بنیاد نخبگان را در استان یک اتاق فکر برای سایر دستگاه‌های اجرایی خواندند و گفتند آن چیزی ک ما به‌عنوان نخبه تعریف می‌کنیم فردی است با دغدغه‌های بسیار و توانمند برای انجام کارهای بزرگ. و نمونه بارز یک فرد نخبه را دکتر قاسمی فرد خواندند که باوجود داشتن امکانات بسیار در دانشگاه شهید بهشتی تهران، به شهرستان خودشان بازگشتند و به دنبال تحول در دانشگاه شهر خودشان هستند.

در این دیدار آقای دکتر پور عیسی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، ضمن خوش‌آمد گویی به مسئولان بنیاد ملی نخبگان، حمایت همه‌جانبه خود را از بنیاد نخبگان اعلام کردند و گفتتند ما این امکان راداریم که زمین ساختمان بنیاد نخبگان را در اختیار شما قرار دهیم و در ساخت آن نیز نیمی از هزینه‌ها را پرداخت خواهیم کرد.

همچنین در بخش جذب اعتبارات پژوهشی جهت اجرای طرح‌های علمی - پژوهشی توسط نخبگان نیز می‌توانیم در خدمت جامعه نخبگانی باشیم.

 

تاریخ انتشار : 1397/01/15
کد : 26
تعداد بازدید: 658

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601