شنبه 3 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اولین جلسه شورای علمی در سال 97

اولین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان خراسان شمالی در سال 97 با حضور اکثریت اعضای شورا تشکیل شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر مهدی قاسمی فرد رئیس بنیاد نخبگان استان ضمن عرض خوشامدگویی به اعضای محترم، اعضای جدید شورا را معرفی و وارد دستور کار جلسه شدند. وی در ابتدا به ارائه گزارشی در خصوص آخرین وضعیت نخبگان و مستعدان برتر استان در کلیه زمینه‌ها (تحصیلی، نوع تسهیلات دریافتی و اشتغال) پرداختند. سپس رؤسای کارگروه‌های بنیاد به ارائه گزارشی از فعالیت شش ماه خود به اعضای محترم ارائه نمودند. دکتر قمری رئیس کارگروه صنعت و فناوری‌های نوین به بیان مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات مستعدان برتر، خاصه مخترعین سطح سه بنیاد در حوزه صنعت پرداخت. وی کمک به استقرار دائمی تولیدکنندگان را در شهرک صنعتی مهم‌ترین عامل ثبات تولید و عدم خروج آنان از استان دانست. دکتر آروین رئیس کارگروه گیاهان دارویی و ذخایر ژنتیکی بنیاد نیز به بیان پتانسیل‌های قابل‌توجه استان در حوزه گیاهان داروئی اشاره نمودند و مهم‌ترین خواسته مستعدان فعال در این حوزه را توجه و خرید محصولات آنان توسط نهادهای استان دانستند. دکتر بهنام فر رئیس کارگروه علوم اجتماعی و فناوری‌های شناختی نیز مهم‌ترین اقدام امسال بنیاد را پیگیری راه‌اندازی موزه علم و فناوری در استان با همکاری  نهادهای مرتبط دانستند. در ادامه دکتر قاسمی فرد گزارشی از مراسم نکوداشت برگزارشده در استان ویژه سرآمدان را ارائه و به برگزاری حداقل دو مراسم نکوداشت سرآمدان استان در سال جاری اشاره نمودند و اعضای شورا نیز به ارائه نظرات خود در خصوص نحوه برگزاری مراسم و انتخاب سرآمدان استان پرداختند. دکتر قاسمی فرد در بخش دیگری از نشست از آمادگی استان برای میزبانی از نشست رؤسای بنیادهای نخبگان استانی اشاره داشته و اعضای شورا نیز با استقبال از این برنامه آمادگی خود را برای کمک‌های پشتیبانی از نشست اعلام داشتند. در بخش پایانی جلسه نیز دکتر قاسمی فرد به ارائه عناوین طرح‌های پژوهشی که نخبگان و مستعدان برتر استان به بنیاد ارائه و پس از بررسی توسط کارگروه‌های بنیاد به سازمان مدیریت استان جهت جذب منابع ارائه‌شده پرداختند. سپس آقای پورعیسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری از آمادگی استانداری برای کمک‌های مالی و پشتیبانی از نشست سراسری روسای بنیادهای نخبگان استانی و معاونت علمی و فناوری در تاریخ‌های ۱۴ و ۱۵ شهریورماه امسال خبر داد. مجید پورعیسی اظهار کرد: میزبانی برنامه‌های مختلف موجب کسب تجربه، انتقال دانش فنی و معرفی این خطه به دیگر

 

استان‌ها خواهد شد بنابراین از پذیرش میزبانی برنامه‌های مختلف با رعایت چارچوب مشخص و اعلام مسیر اجرایی استقبال خواهیم کرد.

وی افزود: برای تأمین اعتبار پروژه‌ها و طرح‌های نخبگان استان مسیرهای مختلفی وجود دارد؛ نخست آن‌که این طرح‌ها از سوی بنیاد نخبگان در نشست کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان برای تصویب، طرح موضوع شود و با رعایت چارچوب‌های موردنظر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این طرح‌ها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان مطرح شود. وی اشاره کرد: تسهیلات ارزان‌قیمت فراوانی در حوزه اشتغال وجود دارد که مهم‌ترین آن، منابع مالی طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری است که بسیاری از طرح‌های بنیاد نخبگان می‌توانند در زمره این طرح ملی تعریف شوند بنابراین از بنیاد می‌خواهیم با ایجاد تعامل با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای معرفی طرح‌ها و دریافت این تسهیلات اقدام کند.

پورعیسی تصریح کرد: به‌طورقطع، برخی از این طرح‌ها مستلزم تأمین زیرساخت است که اعلام می‌کنم کمک‌های فنی اعتباری برای تأمین زیرساخت‌های فناوری و نوآوری نیز وجود دارد.

وی تأکید کرد: از بنیاد علمی نخبگان استان می‌خواهم بیشتر از گذشته با دستگاه‌های اجرایی استان تعامل برقرار کنند؛ چراکه یکی از مزیت‌های این کار جلوگیری از موازی کاری در اجرای برخی از طرح‌هاست؛ هم‌چنین بنیاد نخبگان برای حل مشکلات احتمالی در مسیر اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری نخبگان، با ستاد خدمات سرمایه‌گذاری استان ارتباط برقرار کند. در پایان جلسه احکام اعضای جدید شورا به آقایان مجید پورعیسی و دکتر انصاری مود تقدیم شد.

 

تاریخ انتشار : 1397/04/09
کد : 84
تعداد بازدید: 163

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601