دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم تکریم و بزرگداشت مهندس اسفندیار تیمورتاش لو

مراسم تکریم و بزرگداشت مهندس تیمورتاش لو به‌پاس خدمات ارزنده ایشان در حوزه شهری برگزار شد.

به همت بنیاد نخبگان استان خراسان شمالی و با همکاری جمع کثیری از مدیران دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی، مراسم بزرگداشت مهندس تیمورتاش لو در سالن حافظ شهرستان بجنورد برگزار شد.

در این مراسم، دکتر مهدی قاسمی فرد، رئیس بنیاد نخبگان استان، ضمن خیرمقدم و تقدیر و تشکر صمیمانه از تمام کسانی که مسبب شکل‌گیری این مراسم شدند، گزارشی از آئین‌نامه تکریم از سرآمدان ارائه دادند و نحوه انتخاب اشخاص را تشریح کردند.

ایشان در ادامه گفتند هدف از برگزاری چنین مراسمی، ضمن قدردانی از زحمات برجسته شخص، معرفی و الگوسازی از این چهره‌ها برای نسل جوان و نخبه است که یکی از تأکیدات سند راهبردی کشور نیز می‌باشد.

ایشان در ادامه گفتند: از دیگر اهداف برگزاری مراسم تکریم، ترویج فرهنگ قدرشناسی است. در حوزه علم وقتی از سرآمدان تقدیر می‌کنیم، بحث علمی از مهم‌ترین مسائل کشور است. همان‌طور که امام علی(ع) فرمودند: علم قدرت است و هرکسی به علم و دانش چنگ بزند می‌تواند قدرتمند باشد.

ایشان همچنین ابراز امیدواری کردند نخبگان کشور در پست‌های مهم به کار گرفته شوند تا شاهد قدرتمند شدن کشور عزیزمان باشیم چراکه این افراد صاحب‌فکر و خلاقیت هستند.

دکتر قاسمی فرد ادامه دادند: هدف ما در بنیاد نخبگان ابتدا شناسایی استعدادهاست و سپس هدایت این استعدادها در مسیر درست خود زیرا اگر این استعدادها در مسیر صحیح قدم بردارند قطعاً نتایج آن را در جامعه شاهد خواهیم بود.

ایشان ضمن اشاره به اینکه استان ما در حوزه نخبه پروری بسیار توانمند است، گفتند ان شاالله در آینده‌ای نزدیک کتابی با عنوان "زندگی‌نامه علمی اجتماعی سرآمدان استان خراسان شمالی" چاپ خواهیم کرد.

 

در ادامه جناب آقای براتیان، شهردار محترم بجنورد، ضمن تقدیر از بانیان این مراسم و حضور باشکوه مردم، یکی از آرزوهای خود را صحبت در چنین مراسمی و در مورد مهندس تیمورتاش لو دانست.

ایشان در ادامه گفتند در شهر ما کم هستند کسانی که بتوان از آن‌ها الگوبرداری کنیم و یاد بگیریم چطور باید به مردم شهر و کشورت خدمت کرد.

ایشان ادامه دادند اگر مردم یک هنرپیشه معروف را ببیند همه برایش کف می‌زنند ولی کمتر کسی متوجه تلاش‌های کارگردان‌ است. شخصیت مهندس تیمورتاش لو مانند کارگردانی است که همیشه پشت‌صحنه است و کمتر دیده می‌شود. ایشان جز کمتر کسانی است که همواره بدون هیچ چشم‌داشتی کارهای بسیار بزرگی انجام داده است.

شهردار بجنورد ادامه داد: به دلیل تعهدی که ایشان در کار خود دارند، مجموعه‌ی بش قارداش که حدود 20 سال پیش‌ساخته‌اند حتی یک ترک‌خوردگی در آن دیده نمی‌شود.

در ادامه آقای براتیان افزودند: ما همواره باید برای خود و فرزندانمان مسیر تعریف کنیم و بی‌شک شخصیت مهندس تیمورتاش لو بهترین انتخاب برای معرفی به فرزندانمان است.

ایشان در پایان ابراز امیدواری کردند مهندس تیمورتاش لو همواره سلامت باشند تا بتوانیم از توانمندی‌های ایشان در راستای توسعه شهرمان بهره‌مند شویم.

 

دکتر انصاری مود، رئیس محترم سازمان نظام پزشکی و عضو شورای علمی بنیاد نخبگان، ضمن تقدیر و تشکر از حضور پررنگ آحاد مردم در این جلسه گفتند امروز این جمعیت برای یک جشن یا اجرای موسیقی نیست بلکه باید قبول کنیم این حضور صرفاً برای شخصیت مهندس تیمورتاش لو اتفاق افتاده است.

دکتر انصاری از نگاه بسیار زیبای بنیاد نخبگان و به‌ویژه دکتر قاسمی فرد تشکر کردند و گفتند بعدازاینکه رهبر معظم انقلاب وجود نهادی با عنوان بنیاد نخبگان را در کشور الزامی دیدند، خراسان شمالی نیز از سال 89 این بنیاد را افتتاح کرد و از آن زمان تاکنون قدم‌های بسیار بزرگی در راستای نخبه پروری و شناسایی و حمایت از آن‌ها برداشته است.

ایشان ادامه دادند من به‌عنوان عضو شورای علمی بنیاد نخبگان خبردارم که این بنیاد از دانش آموزان پایه‌ی ابتدایی گرفته تا اعضای هیئت‌علمی دانشگاه را رصد می‌کند و از اهداف مهم این بنیاد حمایت همه‌جانبه از نخبگان و استعدادهای برتر است که در آینده شاهد فرار مغزها از کشور نباشیم.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به حضور گسترده دولت‌مردان و مردم در این مراسم گفتند خراسانی‌ها به تمام ایران نشان داده‌اند که سرزمین مذهب، قومیت، طبیعت و مدیریت هستند.

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه دادند مهندس تیمورتاش لو ازجمله مهندسانی است که ثابت کرده فی‌البداهه می‌تواند هم طراحی کند و هم کاملاً منطبق با اصول فنی و مهندسی به اجرا درآورد و ازنظر این‌جانب بنیاد ملی نخبگان به چنین اشخاصی که صاحب خلاقیت و دانش بالا هستند احتیاج دارد.

ایشان ضمن اشاره به اینکه افراد نخبه باید کارآفرین هم باشند گفتند مهندس تیمورتاش لو شخصی است که برای بسیاری از جوانان استان ایجاد شغل کرده است و ازنظر این‌جانب باید با الگوسازی از منش و رفتاری افرادی چون ایشان، راه را برای جوانان استان و کشورمان روشن نماییم.

دکتر مجید پورعیسی، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی، در آیین تجلیل از مهندس اسفندیار تیمورتاش لو یکی از مهندسان نمونه و مجری طرح‌های عمران شهری در بجنورد اظهار داشت: توسعه مسئله زودگذر و آنی نیست بلکه تکاملی و تدریجی باید رخ دهد بنابراین در مسیر توسعه نیازمند مشاوره‌های سرآمدان استان هستیم.

وی ادامه داد: بنیان‌گذاران با ارائه مشاوره‌های خود به مدیران می‌توانند مسیر توسعه و الزامات آن را سرعت ببخشند.

پورعیسی خاطرنشان کرد: خدمات بزرگ مردانی همچون مهندس تیمورتاش لو را که تمام عمر خود را وقف خدمات‌رسانی به مردم کرده‌اند، باید همیشه قدردانی کرد زیرا این‌گونه اتفاقات کمتر در کشور انجام می‌گیرد.

ایشان در پایان گفتند اگر می‌خواهید در دنیای روشن‌فکران بمانید نه تماشاگر باشید نه داور بلکه باید مربی باشید که بتوانید تیم را بچینید.

مهندس اسفندیار تیمورتاش لو، در پایان این مراسم ضمن تقدیر و تشکر فراوان از حضور چشمگیر مردم و دستگاه‌های متولی برگزارکننده مراسم، گفتند: همه‌ی کسانی که با بنده در ارتباط هستند می‌دانند من عاشق مردم شهرم هستم و از اینکه در کنار مردم و برای خوشحالی آن‌ها کاری بکنم بسیار خوشحالم.

از صمیم قلب همواره دوست داشتم عامل توسعه و رشد شهرم باشم و اگر تاکنون قدم کوچکی در این راستا برداشته‌ام که باعث رضایت هم شهریانم است، خدا را شاکرم.

شاید ازجمله پروژه‌های ماندگاری که بنده آن را طراحی و اجرا کرده‌ام، پارک بش قارداش باشد. زمانی که ما کار در این پارک را شروع کردیم سطح آب آن تا 3 متر کاهش پیداکرده بود. عملیات عظیم گودبرداری در این مکان و اینکه مردم بتوانند در جوار آب قدم بردارند شاید سخت‌ترین بخش فعالیت در این پارک بود.

زمانی که من در کسوت معلم در یکی از روستاها مشغول کار شدم هیچ‌گونه آشنایی با گویش و لهجه دانش آموزان آنجا نداشتم. دوستی به من گفت: ابتدا سازش با محیط و سپس سازش محیط. این جمله از آن سال‌ها سرلوحه زندگی و کار من است و همواره تلاش می‌کنم خود را با محیط وفق دهم تا بتوانم بیشترین تأثیرگذاری را در جامعه خود داشته باشم.

در پایان از بنیاد نخبگان استان صمیمانه سپاسگزارم من آشنایی زیادی با این بنیاد نداشتم ولی اینکه خود دوستان کارهای بنده را رصد کرده بودند و برای تقدیر من را انتخاب کردند نشان می‌دهد هرچقدر کارکنید مطمئن باشید دیده می‌شود. پس با اطمینان در راستای پیشرفت کشورتان کوشا باشید. همواره افرادی هستند که سپاس گذار تلاش‌های شما خواهند بود.

در پایان این مراسم از بیش از 40 نهاد دولتی و غیردولتی هدایایی به‌پاس زحمات مهندس تیمورتاش لو به ایشان اهدا شد.

همچنین بنیاد نخبگان از دو رتبه برتر المپیادی و 6 برنده جایزه تحصیلی در سال 97 تقدیر و تشکر به عمل آورد.
 ضمناً خاطرنشان می‌شود ظرفیت سالن برگزاری مراسم 278 نفر بود که با ازدحام زیاد جمعیت بیش از 70 صندلی هم در بین صندلی‌های سالن چیده شد. بااین‌حال جمعیت زیادی هم به دلیل پر شدن سالن، موفق به حضور در مراسم نشدند و برگشتند.

تاریخ انتشار : 1397/09/24
کد : 128
تعداد بازدید: 231

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601